DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Teatr Muzyczny ROMA zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Teatru Muzycznego Roma https://www.teatrroma.pl/
Data publikacji strony internetowej: 2015-12-01
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2023-01-30
Oświadczenie sporządzono dnia:2020-09-22
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest Magdalena Grabowiecka, sekretariat@teatrroma.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu +48 22 621 80 37. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl
Dostępność architektoniczna
Teatr Muzyczny ROMA to dwie sale widowiskowe z oddzielnymi wejściami: Duża Scena i Nova Scena. We wszystkich wymienionych przestrzeniach dążymy do pełnej dostępności.
Wraz z firmą Torre Eventi zajmująca się obsługą widowni podczas spektakli zawsze staramy się jak najlepiej dbać o komfort naszych Widzów.
Teatr Muzyczny ROMA miał przyjemność gościć Fundację TUS, która przeprowadziła audyt naszego budynku pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
Więcej informacji TUTAJ.
Staramy się w pełni dostosować nasz budynek do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Schody prowadzące na parter widowni Dużej Sceny oraz na widownię Novej Sceny wyposażone są w podnośniki dla wózków.
Dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowaliśmy też audiodeskrypcję do przedstawień na Dużej Scenie (w wybranych terminach).
Otoczenie Teatru
Budynek Teatru Muzycznego ROMA znajduje się w centrum Warszawy przy ul. Nowogrodzkiej 49. Budynek powstał w roku 1936, a w roku 2014 przeszedł gruntowny remont widowni, foyer, szatni i toalet – jednym słowem wszystkich przestrzeni dla widzów, którzy oczekiwali komfortu rodem z XXI wieku.
Parking
W bezpośredniej okolicy teatru są ogólnodostępne miejsca parkingowe w Strefie Parkowania Płatnego Niestrzeżonego (płatne w godz. 8-18 w dni powszednie) oraz jedno miejsce dla osób z niepełnosprawnościami.
Dojazd komunikacją miejską
Teatr jest w ścisłym centrum Warszawy. Można do niego dojechać komunikacją miejską – niedaleko są przystanki wielu linii autobusowych i tramwajowych, a stacja metra Centrum znajduje się ok. 5 minut piechotą od teatru. W pobliżu (ok. 5 min. spacerem) jest także Dworzec Centralny.
- Metro: Stacja Centrum
- Autobusy: 109, 117, 127, 128, 131, 158, 160, 174, 175, 227, 422, 501, 504, 507, 514, 517, 518, 521, 525, 527, 700
- Tramwaje: 7, 8, 9, 10, 17, 22, 24, 25, 33, 37, 41
Duża Scena
Wejście od ulicy Nowogrodzkiej 49. Do dyspozycji osób poruszających się na wózku są dwa podnośniki, umożliwiające przemieszczenie się z poziomu szatni umiejscowionej przy wejściu do budynku na poziom widowni na parterze. Na widowni udostępnione jest jedno specjalne miejsce dla osób z niepełnosprawnością ruchową (rząd XI, nr 35). Na poziomie szatni (niedaleko wejścia głównego) znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Na Dużej Scenie (na parterze widowni) dostępna jest pętla indukcyjna.
Podstawowe informacje:
- Piętra: od -1 do 3
- Wejście przystosowane dla osób niedowidzących i niewidomych
- Wejście dobrze oświetlone
- Pomoc, informacja w pobliżu wejścia
- Drzwi i przejścia bez progów
- Drzwi szklane lub z przeźroczystego tworzywa sztucznego oznaczone kontrastowo
- Tablice informacyjne, drogowskazy
- Wskazówki, zapowiedzi, sygnały dźwiękowe
- Możliwość wejścia z psem asystującym
- Pomoce techniczne dla osób niedosłyszących (np. wzmacniacze dźwięku, słuchawki)
- Możliwość przybycia najwcześniej na 45 minut przed godziną rozpoczęcia pierwszego spektaklu
- Wybrane spektakle z audiodeskrypcją
Wejście główne, dojście
Rampa i schody:
- Liczba stopni do pokonania: 0
- Liczba stopni przed wejściem głównym: 1
- Liczba stopni za wejściem głównym: 18
Drzwi wejściowe do budynku:
- Dwuskrzydłowe
- Szerokość skrzydła drzwi: 125 cm
- Otwierane na zewnątrz
- Jest dzwonek
- Szkło
Klatka schodowa:
- Schody ze spocznikami
- Schody proste – na 1 piętro lóż na widowni zakręcające na spoczniku (po przejściu 12 schodów) pod kątem 90 stopni, na 2 piętro lóż zakręcające na spoczniku pod kątem 180 stopni (po 11 stopniach schodów)
- Stopnie kamienne pokryte wykładziną
Winda, podnośnik platformowy:
- Szerokość drzwi: 90 cm
- Szerokość windy: 90 cm
- Głębokość windy: 140 cm
- Najwyżej położony przycisk: 120 cm nad podłogą
- Przyciski oznaczone kontrastowo
- Przyciski wyczuwalne
- Dźwiękowe potwierdzenie alarmu
- Winda obsługiwana przez osobę lub osoby z Obsługi Widowni
Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami:
- Piętro: 0
- Liczba stopni do pokonania: 0
- Szerokość drzwi: 90 cm
- Wysokość siedzenia na muszli klozetowej: 47 cm
- Powierzchnia poruszania się przed muszlą klozetową: 153 cm × 150 cm
- Uchwyt po lewej stronie muszli klozetowej, składany
- Powierzchnia przesiadania się na lewo od muszli klozetowej: 85 cm × 52 cm
- Uchwyt po prawej stronie muszli klozetowej
- Można podjechać pod umywalkę
- Jest przycisk alarmowy
Duża Scena, widownia na parterze:
- Piętro: 1
- Szerokość drzwi: 180 cm
- Liczba stopni do pokonania: 3 stopnie zaraz za pierwszym wejściem na widownię (po lewej i prawej stronie foyer)
- Liczba oznaczonych miejsc stojących dla osób na wózkach inwalidzkich: 1
- Winda niezbędna osobom z niepełnosprawnością ruchową
- Drzwi dwuskrzydłowe
- Drzwi otwierane na zewnątrz
- Drzwi z elementami drewnianymi
Szatnia:
- Piętro: 0
- Szerokość drzwi: 200 cm
- Liczba stopni do pokonania: 0
- Liczba oznaczonych miejsc stojących dla osób na wózkach inwalidzkich: 0
- Wysokość lady: 91 cm.
- W teatrze są dwie szatnie – zlokalizowane po prawej i lewej stronie (lady szatni zaczynają się w odległości około 4 metrów od wejścia głównego po obu stronach).