Nova Scena – wejście od ul. Św. Barbary 12
PREMIERA: 5.11.2022
Czas trwania spektaklu: 70 minut (bez przerwy)
Rekomendowany wiek: od 13 lat
„Sprzedawcy marzeń” to spektakl, który powstał w ramach zajęć dydaktycznych w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na scenariusz przedstawienia złożyły się piosenki Artura Rojka i zespołu Myslovitz, jednej z najpopularniejszych formacji rockowych polskiej sceny muzycznej.
Studenci kierunku Aktorstwo i Wokalistyka warszawskiej Akademii Teatralnej z wielką determinacja, odwagą, pracowitością i wrażliwością dokonują wiwisekcji kondycji współczesnego człowieka. Bohater, Everyman, to postać, na miejscu której może postawić się każdy widz. To człowiek o uniwersalnych cechach, poszukujący odpowiedzi na najważniejsze pytania: gdzie kończy się rzeczywistość, a zaczyna sen; dlaczego nasze lęki okazują się silniejsze od naszych pragnień; Przed czym uciekamy; jak nie zatracić się w świecie, który czasami przytłacza; czy nie można tak po prostu odpuścić; czy to niestosowne powiedzieć światu: dość, już nie; dlaczego nie potrafimy zaakceptować siebie bez zastrzeżeń?
Młodzi aktorzy zadają te pytania w sposób autentyczny i wiarygodny – i z młodzieńczą energią szukają odpowiedzi. W tej podróży towarzyszy im zespół muzyczny pod kierunkiem Mateusza Dębskiego, który jest również autorem aranżacji.
Możliwość pokazania naszego przedstawienia szerszej publiczności na Novej Scenie TM ROMA to dla studentów to niezwykłe przeżycie i spełnienie marzeń. Serdecznie dziękujemy Dyrekcji TM ROMA za tę możliwość. Dziękujemy także władzom Akademii Teatralnej, a w szczególności Jego Magnificencji Rektorowi prof. dr. hab. Wojciechowi Malajkatowi, za przychylność wobec naszego przedsięwzięcia.
Anna Sroka-Hryń
Uprzejmie prosimy o punktualne przybycie – za względu na charakter spektaklu nie ma możliwości wejścia na widownię po rozpoczęciu przedstawienia. Z przykrością informujemy również, że Widzowie, którzy w trakcie spektaklu opuszczą widownię, nie zostaną ponownie wpuszczeni na salę.
Anna Sroka-Hryń o doborze piosenek zespołu Myslovitz i Artura Rojka do spektaklu „Sprzedawcy marzeń”:
Bardzo mi zależało na tym, by teksty miały potencjał na opowiedzenie uniwersalnej historii. Bohaterem „Sprzedawców marzeń” jest EVERYMAN, czyli każdy z nas, bez względu na płeć, wiek, poglądy – i bez względu na historie, które nam towarzyszą i z których wyszliśmy. Chciałam, aby były to piosenki dające przestrzeń do tworzenia świata i postaci. Celem było stworzenie opowieści o człowieku, o tym, jaką ma delikatną i kruchą konstrukcję. Moją intencją było zajrzenie w głąb ludzkiej duszy i dotknięcie najdelikatniejszego miejsca w każdym z nas. Poczucie samotności i świadomość nieprzystawania do tego, co oferuje nam obecny świat, skłania EVERYMANA do migracji wewnętrznej i poszukiwania wyjścia z labiryntu lęków. Chciałam, żebyśmy zwolnili tempo naszego szalonego biegu przez życie i przyjrzeli się człowiekowi przez lupę, ale z dużą czułością. Dzięki temu zbudowaliśmy intymną mapę wrażliwości, klucz do zrozumienia odrębności każdego z nas, a także pewnej troskliwej uważności na drugiego człowieka. To spektakl o wychodzeniu ze swojej samotni do człowieka po drugiej stronie – bo tam też jest ktoś, kto się boi. Historia opowiedziana piosenkami zespołu Myslovitz i Artura Rojka to intymna podróż do wnętrza każdego człowieka. Te teksty są uniwersalne i wciąż aktualne. Choć Artur Rojek napisał je wiele lat temu, okazuje się że niezwykle rezonują one z dzisiejszymi czasami i z wrażliwością dzisiejszego widza niezależnie od wieku.